blog5

BLOG

Z czego wykonane są nasze panele

Zorganizowaliśmy niedawno konkurs na Facebook'u.

Niestety nikt nie odpowiedział poprawnie, ale zapraszamy tych których chcieli odpowiedzieć po drobny upominek w postaci kodu rabatowego do naszego sklepu internetowego.

Odpowiadając na pytanie - jaka jest różnica:

próbka najkrótsza - sam polipropylen

próbka druga - polipropylen z mączką drzewną (konsystencja pyłu) taką jakiej używa się przy produkcji desek WPC

próbka trzecia - polipropylen z włóknem drzewnym (konsystencja zbliżona do drzazg), czyli materiał z którego produkowane są nasze panele

Tym doświadczeniem chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóre deski kompozytowe zmieniają swój kształt. Takie zjawisko dotyczy desek z zaniżoną wartością wypełniacza pochodzenia drzewnego. Po podgrzaniu panel z samego polipropylenu zacząłby się wydłużać i mógłby zmienić kształt, problem ten nie dotyczy pozostałych dwóch paneli.

Kompozyt… nowoczesny materiał, a może zjawisko którym otaczamy się na codzień?

 

Jest tak, że obie tezy są prawdą. Bo jak z definicji wynika kompozyt ( materiał kompozytowy ) to materiał o nie jednorodnej strukturze będący mieszaniną dwóch lub więcej materiałów. Dzięki temu można połączyć zalety obu składników. Ludzkość od bardzo dawna korzystała z tych zalet lepiąc gliniane chaty z mieszaniny słomy i gliny, wytwarzając wyroby z laki czy sklejki. Materiały kompozytowe mogą się dzielić na wiele grup ze względu na budowę kompozytu, zastosowanie oraz mieszaniny materiałów.

Kompozyty rożnych materiałów pozwalają nam dokonywać praktycznie cudów, pierwszym z nich jest gotowanie wody w czajniku elektrycznym. Dlaczego ? Czajniki są najczęściej wykonane z kompozytu polipropylenu i kredy. Kreda ma w tym wypadku dwa zadania, jest bardzo tanim wypełniaczem, co pozwala obniżyć koszty produkcji, jednak jeszcze bardziej istotną cechą jest stabilizacja kształtu, polipropylen bez kredy zmieniłby kształt. Można zjawisko samemu sprawdzić nalewając wrzątku do pudełka po jogurcie z oznaczeniem pp, bez mieszaniny z kredą taki sam los spotkał nasz czajnik. To nie koniec kontaktu, robiąc herbatę wyciągamy ją z torebki. Torebka jest kompozytem o strukturze laminatu (to taki materiał którym poszczególne składniki układane są warstwami). Jest tak, by dłużej utrzymać świeżość wyrobu. Pierwsza warstwa z pe jest neutralna, druga z evoh działa jak bariera przed wilgocią, trzecia z hdpe stabilizuje kształt, czwarta z pet daje się zadrukować, oraz napylić aluminium. To samo dotyczy opakowania od musu, który dajemy dziecku do szkoły. Wychodząc z domu wsiadamy do samochodu, a w nim zderzak to mieszanina pp z epdm , tak to ten sam pp co w czajniku tylko tym razem epdm ( kauczuk syntetyczny), taki kompozyt wybacza nam małe niedopatrzenia przy cofaniu, gdy po odkształceniu wraca do swojego kształtu. W samochodach jest bardzo wiele wyrobów z materiałów kompozytowych, nie tylko tych z tworzyw, przykładem mogą być ceramiczne zbrojenia metalowych bloków silników.

Wszechobecne materiały kompozytowe trafiły także do budownictwa, najlepszym przykładem jest beton zbrojony. Choć z perspektywy blogu tym najbardziej interesującym jest, kompozyt drewna oraz tworzywa sztucznego, określany jako WPC czyli wood plastic composite. Ale im oraz ich pochodnym poświęcimy kolejnego posta.

             

Pierwszy wpis… najtrudniejszy.

Długi czas dyskutowaliśmy o sposobie komunikacji z Wami. Braliśmy pod uwagę różne pomysły.
Forma blogu wydaję się najoptymalniejsza na ten moment. Chcielibyśmy poruszyć kilka trapiących pytań:
Jak i gdzie jest produkowany nasz wyrób? Chiński czy polski produkt? Kompozyt na bazie pcv czy pe/pp? Zmiana kształtu oraz długości w zależności od temperatury? Czym jest kompozyt? Czy kompozyty mają zastosowanie tylko na okładzinach tarasowych ?
Tych pytań zadajecie bardzo wiele. Postaramy się na nie odpowiedzieć, starając się wspierać to praktycznymi testami lub suchymi faktami.
Postaramy się przedstawić kilka pomysłów montażowych, realizacji oraz tipów na co zwrócić uwagę przy zastosowaniu naszego systemu. Wykonamy pokrycie balkonu przy pomocy naszych paneli. Podpowiemy i pokażemy, na co zwrócić uwagę wybierając nasz produkt na swój taras.

Najczęściej w kontakcie z Wami pojawiają się dwie osoby, za projektem stoi wiele osób, zaczynając od pomysłodawcy, poprzez ludzi którzy przygotowują materiał, czuwają nad produkcją, a na samym końcu ktoś musi założyć gumki na panele i spakować je do pudełek, do tego na tych wszystkich progach pojawia się postać której zawsze wszystko się nie podoba ;). Wydaje nam się, że każdej z tych osób wypada poświęcić chwile czasu, w końcu produkt to ludzie za nim stojący.

Dla przerwania nudy kompozytowej. opowiemy trochę o recyklingu tworzyw sztucznych, w końcu jesteśmy firmą recyklingową. Omówimy ciekawostki, takie jak: co się dzieje z butelkami plastikowymi, które produkty faktycznie wracają w 100% przetworzone, a z których tworzywo nie nadaje się do wytworzenia ponownie tego samego wyrobu. Nasza firma ma w swojej historii ciekawy, kilkunastoletni epizod konwersji odpadów tworzyw w oleje bazowe, taką historią mogą się poszczycić tylko dwa podmioty w Polsce. Będzie to ciekawe nawiązanie do informacji , które pojawiają się w prasie o naukowcach którzy wymyślili cudowne technologie produkcji paliw z butelek po wodzie.

ik-12

Copyright © 2017
Wszystkie prawa zastrzeżone